Projektas „Užgavėnių tradicijos ir papročiai“

Antradienį, Užgavėnių dieną, „Saulėtekio“ progimnazijos šeštokai triukšmingai išlydėjo žiemą iš kiemo. Persirengėliai aplankė mokinius, mokytojus, administraciją, kitus darbuotojus. Vieni dainavo, „mešką“ ir kitokius gyvūnus  vedžiojosi, kiti sėkmingą ateitį išburti žadėjo, treti klausinėjo visokiausių dalykų – žodžiu, linksma ir triukšminga buvo visoje mokykloje. Truputį atsikvėpę persirengėliai išlalėjo į kiemą, pašoko rateliu apie Morę, padainavo, „sudėjo“ į jos rankas visas žiemos bėdas ir sudegino. Pasivaišinę blynais grįžo į pamokas. Kol šeštokai lauke išdykavo, jų jaunesnieji draugai, penktokai, visus visus, likusius viduje, pavaišino tėvelių iškeptais blynais.

Toks būtų trumpas pasakojimas apie Užgavėnių šventę, bet iš tiesų tai tik, vaizdžiai sakant, ledkalnio viršūnė. Mokiniai Užgavėnių temą nagrinėjo maždaug savaitę. Aiškinosi istorines šventės ištakas, tyrinėjo geografijos pamokose – kaip švenčiama Lietuvos regionuose. Dalis mokinių, kad žinias pagilintų,  nuvyko į Platelių dvaro muziejų, aplankė Užgavėnių kaukių ekspoziciją, dalyvavo edukacijoje. Matematikos pamokose skaičiavo, kiek kainuoja iškepti blyną (nuo 8 iki 50 eurocentų), mokėsi tiksliai, skaičiuodami ir braižydami, pasigaminti kaukės iškarpą. Sužinojo kitų tradicinių patiekalų receptų, kūrė įvairiausias kaukes (oho, pasirodo, kokia jų fantazija laki), dainavo Užgavėnių dainas. Taip pat įgudo rašyti scenarijų, gilino darbo grupėse įgūdžius. Galiausiai – mokėsi įveikti save, savo baimes, nes daugumai buvo nejauku lyg niekur nieko įžengti į kitos klasės kabinetą ir pasijusti varstomam daugybės smalsių akių.

Džiaugiuosi smalsiais, darbščiais mokiniais, su entuziazmu dalyvavusiais projekte, kolegomis, sutikusiais įsitraukti į šią veiklą. Smagu, kad vaikai darsyk įsitikino, jog mokykloje mokosi dalykų, kurių prireikia kasdien, kad tiek matematikos, tiek istorijos ar dar bet kurio mokomojo dalyko žinios svarbios ne tik dešimtukui gauti.

Lietuvių kalbos mokytoja Rena Šimkuvienė